close
تبلیغات در اینترنت
اسیب های اجتماعی
loading...

روانشناسی و فرهنگی

اسیب های اجتماعی

طلاق، خانواده و پيامدهاي آن خانواده اصلي ترين نهاد اجتماعي

خانواده از ابتداي تاريخ تاکنون در بين تمامي جوامع بشري به عنوان اصلي ترين نهاد اجتماعي، زيربناي جوامع و منشا فرهنگ، تمدن ها و تاريخ بشر بوده است. همواره پرداختن به اين بناي مقدس و بنيادين جامعه و حمايت و هدايت آن به جايگاه واقعي و متعالي اش اصلاح خانواده بزرگ انساني و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حيات حقيقي خود و سقوط به ورطه هلاکت و ظلالت بوده است
حمید رضا عشریه بازديد : 117 سه شنبه 30 خرداد 1391 زمان : 8:58 نظرات ()

خانواده و پیشگیری از آسیب های اجتماعی

از آنجایی که خانواده یکی از مهمترین عوامل مؤثر در رشد همه جانبه کودک و نوجوان است، می تواند در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی گام های مؤثری بردارد از جمله:

۱ - تربیت دینی کودکان  و نوجوانان را از همان ابتدای تولد آغاز کنند.

۲ – از طریق مشاهده، پیگیری پیشرفت تحصیلی و ارزیابی فعالیت های دانش آموز و تشکیل جلسات مشورتی با معلمان و… نقاط قوت فرزندان خود را از لحاظ تحصیلی و اخلاقی اجتماعی شناسایی و نسبت به پرورش و تقویت صحیح آن نقاط قوت اقدام کنند تا بدین وسیله در شکل گرفتن شخصیت فرزند، نقش اساسی و الهی خود را ایفا کنند.

حمید رضا عشریه بازديد : 81 سه شنبه 30 خرداد 1391 زمان : 8:47 نظرات ()

پیشگیری ازوقوع جرم وآسیب های اجتماعی

جرم به معنای هنجار شکنی است،به عبارت دیگرجرم فعل یا ترک فعلی است که ناقض هنجار های حقوقی جامعه است.بزه نوعی آسیب اجتماعی تلقی می شود.بزهکار با آسیب های مختلف روحی، تربیتی،مادی ومعنوی مواجه است ودراین فرایند نه تنها زندگی خود را تباه می کند،جامعه را نیز دچارخسارت ها وآسیب های گوناگونی می سازد.

مقابله با جرم وآسیب های اجتماعی امری ضروری است،چرا که هیچ جامعه ای با وجود جرم وآسیب های عمومی نمی تواند زندگی امن ومتعادلی داشته باشد.جامعه امن آنست که درآن آسیب های اجتماعی  کاهش یافته باشد.با وجود گسترش بزهکاری چگونه می توان جامعه ای امن داشت ؟

حمید رضا عشریه بازديد : 650 سه شنبه 30 خرداد 1391 زمان : 8:35 نظرات ()

خانواده و آسيب هاي رواني موجود در آن

مقدّمه

خانواده، واژه اي پرمعناست كه وقتي به آن فكر مي كنيم موجي از احساس و عاطفه را در ما برمي انگيزد. خانواده جايگاه آسايش و اطمينان، اولين نهاد اجتماعي و اساس و بنيان هر جامعه است; مفهومي كه امروزه در كشورهاي توسعه يافته مي رود كه فضاي اصيل خود را از دست بدهد. به راستي خانواده يعني چه و آيا وجود آن ضرورت دارد؟

در فرهنگ اسلامي، خانواده به مثابه دژي استوار و نهادي مقدس، بيشترين مسئوليت را در رشد و تحول، تربيت و تعالي و سعادت انسان بر عهده دارد. اساس تشكيل خانواده و ازدواج در نظام الهي رسيدن به آرامش روان و آسايش خاطر، پيمودن طريق رشد، نيل به كمال انساني و تقرّب به ذات حق است.

حمید رضا عشریه بازديد : 75 پنجشنبه 25 خرداد 1391 زمان : 12:14 نظرات ()
تبليغات
  • فروشگاه اينترنتی
  • لينک دوستان