close
تبلیغات در اینترنت
فرهنگ عامه
loading...

روانشناسی و فرهنگی

فرهنگ عامه

بيست و شش عيد ماه

بيست و شش عيد ماه

آيين ويژه سنتي ۲۶ عيد ماه طبري هر سال در تاريخ ۲۸ تيرماه شمسي در بيشتر روستاهاي استان برگزار مي‌شود.

در روستاي امامزاده حسن سوادکوه اين مراسم با آداب خاصي انجام مي‌شود. اين رسم به جشن مردگان نيز معروف است. بر اساس سنت رايج و باورهاي مردم در زمان‌هاي قديم فريدون پادشاه پيشدادي به خونخواهي پدرش جمشيد شاه حاک پادشاه را سرنگون مي‌کند، مردم خبر اين پيروزي را در شب با آتش زدن بوته‌ها به يکديگر اطلاع مي دهند و فرداي آن روز با برپايي جشن و مسابقه کشتي اين پيروزي را گرامي مي دارند. امروزه نيز اهالي روستاهاي اطراف همگي به امامزاده حسن مي آيند و علاوه بر خيرات کردن براي اموات خود و روشن کردن شمع روي مزارها، تماشاگر مسابقه کشتي سنتي لوچو مي‌شوند. در اين روز کشتي گيران سوادکوه در اين محوطه گرد مي آيند و به مصاف هم مي روند. در مناطق جلگه‌اي جشن مردگان در آرامگاه‌ها برگزار مي‌شود.

حمید رضا عشریه بازديد : 96 پنجشنبه 25 خرداد 1391 زمان : 13:8 نظرات ()

تيرماه سيزده

تيرماه سيزده

از ديگر مراسم سنتي و رسمي مازندران تيرماه سيزده است که در اواسط آبان هر سال برگزار مي‌شود. البته روايات مختلف در مورد تيرماه سيزده وجود دارد. مي‌گويند که شب تولد حضرت علي (ع) است و اينکه پيروزي کاوه بر ضحاک و جشن مهرگان است. در اين شب همه خانواده کنار هم جمع مي‌شوند و تا پاسي از شب به خوردن تنقلات و گوش دادن به قصه و افسانه‌هاي بزرگ ترها سپري مي‌کنند جوانان هم با در دست داشتن ترکه‌اي بلند که کيسه‌اي به انتهاي آن بسته شده است. همراه کودکان به در خانه‌ها رفته و با سر و صدا و کوبيدن چوب به درخانه‌ها و لال بازي از صاحب خانه تقاضاي هديه مي‌کنند به آنها پول، ميوه، شيريني داده مي‌شود.هنگامي که لال به همراه گروه خود در کوچه‌ها شروع به حرکت مي‌کند اين اشعار را مي خواند؛

« لال بيمو، لال بيمو

پارسال و پيرار بيمو

چل بزن ديگه بزن

لال انه لالک انه

پيسه گنده خوانه

سالو ماه ارزون نوه

لال مار رسوا نو

لال انه لالک انه

پار بورده امسال اِنه »لال آمده، لال آمده، پارسال و امسال امده، چرخ نخ ريسي را حرکت بده، به ديگ بزرم، لال آيد، لال کوچک مي‌آيد، کسي که شيريني پيس کنده مي خواهد مي‌آيد، سال و ماه ارزان نمي‌شود، لال بزرگ رسوا نمي‌شود، لال مي‌آيد، لال کوچک مي‌آيد، پارسال رفته امسال مي‌آيد.

حمید رضا عشریه بازديد : 73 پنجشنبه 25 خرداد 1391 زمان : 13:7 نظرات ()

چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری

از مراسم به جا مانده در ايران زمين، چهارشنبه سوري است که در پايان چهارشنبه هر سال برگزار مي‌شود. صبح روز چهارشنبه آش هفت ترشي، درست مي‌کنند. آشي که هفت نوع ترشي مانند؛ آب نارنج، آب ليمو، آب انار، سرکه، گوجه سبز، و آب ازگيل در آن مي ريزند و بعد از آماده شدن بين همسايه‌ها پخش مي‌کنند. غروب روز با آرزوي شادي و خوشي براي خود و خانواده خود از روي آتش مي پرند.

آنها مي خوانند؛

« چهارشنبه سوري کمي

پارسال دسوري کمي

امسال دسوري کمي »

حمید رضا عشریه بازديد : 84 پنجشنبه 25 خرداد 1391 زمان : 13:6 نظرات ()

نوروز خوانی

نوروز خوانی

نوروز خوانان معمولاً پانزده روز قبل از فرا رسيدن عيد نوروز به داخل روستاها مي آيند و با خواندن اشعار در مدح امامان، ترانه‌هاي محلي، طليعه سال نو را به آنان مژده مي دهند. نوروز خوانان 3 نفر هستند که يک نفر اشعار را مي خواند، يک نفر ساز مي زند، نفر ديگر که به آن کوله کش(بارکش) مي‌گويند به در خانه‌هاي مردم مي‌رود و مي خواند؛

« باد بهارون بيمو

نوروز سلطون بيمو

مژده هدين به دوستان

گل به گلستون بيمو

بهار بيمو بهار بيمو خوش بيمو

علي با ذولفقار بيمو، خوش بيمو

نوروزتان نوروز ديگر

شِما رِ سال نو توشِه مِبارک »

صاحب خانه نيز با دادن پول، شيريني، گردو، تخم مرغ و نخود، و کشمش از آنان پذيرايي مي‌کند.

حمید رضا عشریه بازديد : 87 پنجشنبه 25 خرداد 1391 زمان : 13:5 نظرات ()
تبليغات
  • فروشگاه اينترنتی
  • لينک دوستان