close
تبلیغات در اینترنت
طلاق، خانواده و پيامدهاي آن خانواده اصلي ترين نهاد اجتماعي
loading...

روانشناسی و فرهنگی

خانواده از ابتداي تاريخ تاکنون در بين تمامي جوامع بشري به عنوان اصلي ترين نهاد اجتماعي، زيربناي جوامع و منشا فرهنگ، تمدن ها و تاريخ بشر بوده است. همواره پرداختن به اين بناي مقدس و بنيادين جامعه و حمايت و هدايت آن به جايگاه واقعي و متعالي اش اصلاح خانواده بزرگ انساني و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حيات حقيقي خود و سقوط به ورطه هلاکت و ظلالت بوده است.     خانواده موثرترين عامل انتقال فرهنگ و رکن بنيادي جامعه است که در شرايط مختلف در تاثير و تاثر متقابل با فرهنگ و عوامل اجتماعي…

طلاق، خانواده و پيامدهاي آن خانواده اصلي ترين نهاد اجتماعي

خانواده از ابتداي تاريخ تاکنون در بين تمامي جوامع بشري به عنوان اصلي ترين نهاد اجتماعي، زيربناي جوامع و منشا فرهنگ، تمدن ها و تاريخ بشر بوده است. همواره پرداختن به اين بناي مقدس و بنيادين جامعه و حمايت و هدايت آن به جايگاه واقعي و متعالي اش اصلاح خانواده بزرگ انساني و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حيات حقيقي خود و سقوط به ورطه هلاکت و ظلالت بوده است.
    خانواده موثرترين عامل انتقال فرهنگ و رکن بنيادي جامعه است که در شرايط مختلف در تاثير و تاثر متقابل با فرهنگ و عوامل اجتماعي است. انسان ها در خانواده به هويت و رشد شخصيتي دست مي يابند و در خانواده هاي سالم و رشيد به تکامل معنوي و اخلاقي نايل مي شوند. خانواده عامل کمال بخشي، سکونت، آرامش و بالندگي به اعضاي خويش است که در تحولات اساسي جوامع نقش عمده اي ايفا مي کند.
    استحکام بنيان خانواده، همواره مورد توجه پيامبران، مصلحان اجتماعي و انديشمندان بوده است. سلامت اجتماع در گرو ثبات و پايداري خانواده است و زوال اين نهاد و پايه، پيامدهاي بس ناگوار را در مقياس اجتماعي به دنبال خواهد داشت.
    طلاق امري ناموجه:
    يکي از بزرگترين خطراتي که جامعه و زندگي خانواده هاي ايراني را تهديد مي کند، طلاق است. امروز آمارها در اين زمينه تکان دهنده و غير قابل باور است. به کجا مي رويم؟ و در چه فکري هستيم؟ با جدايي و درخواست طلاق به دنبال رسيدن به چه ايده آلي هستيم؟ چرا اجازه مي دهيم گسترش زندگي ماشيني، مشکلات و انحطاطات اخلاقي ناشي از آن، بنيان خانواده را سست و متزلزل نمايد؟ جاي بسي تاسف است که در کشور اسلامي ايران بايد هر روز شاهد افزايش آمار طلاق باشيم )!( چرا نبايد در اين خصوص از سوي علماي دين، جامه شناسان، روانشناسان و دستگاه حاکمه در سطح کلان جامه فکر اساسي نشود؟ و چرا به اين پديده بسيار مذموم که به سان موريانه و خوره به جان جامعه افتاده است، و آن را از درون تهي مي سازد، اجازه خودنمايي مي دهيم؟! زنان و دختران اين مرز و بوم گرفتار چه سرابي شده اند که امروز گوي سبقت را در تقديم دادخواست طلاق به دادگاه ها ربوده اند؟ زنان و دختران اين آب و خاک به اميد چه آينده اي، کانون گرم خانواده را که مرکز اميد و پناهگاه همسر و فرزندانشان مي باشد، تخريب و ويرانه مي سازند؟ امروز بخشي از معضلات اصلي و اساسي جامعه ما زنان مطلقه اي هستند که در خيابان ها با آرايش غليظ خود براي کسب درآمدي، جوانان و مردان هوسباز و بوالهوس را به دامن فساد کشانده و مي کشند! آيا مدينه فاضله بعد از طلاق همين است؟ آيا طلاق عاطفي و تحقق آن يعني آنکه خداي ناکرده تمام مهر و محبت که در امري نامشروع به خاطرهوس و هوي پاي نامحرمان ريختن؟! آري جدايي و طلاق بيشتر متوجه کانون خانواده است که دل به عنايت و مهر والدين گرم داشته و خانه را مرکز امن و آسايش خويش مي شناسند و در خانواده آن که بيش از ديگران لطمه خواهد خورد فرزندان مي باشند و لذا اگر والدين دلسوز واقعي باشند هرگز تن به اين کار ناپسند نخواهند داد، چرا که طلاق رفتاري نابهنجار و غير طبيعي و خطا و گناهي است اجتماعي، ضمن آنکه گسستن سنگ بناي اجتماع است و شالوده زندگي را متلاشي مي نمايد.
    پس لرزه هاي طلاق:
    زن پس از طلاق، متحمل پس لرزه هاي روحي و فشارهاي رواني آن نيز مي شود. وقتي زني مي بيند زندگي اي که با هزار اميد و آرزو شروع کرده بوده از هم پاشيده است، ياس و نااميدي در دلش ريشه مي کند و اين ريشه ها، هر روز گسترده تر مي شوند و زن را گاه تا مرز افسردگي کامل و حتي جنون مي کشانند. زن بيشتر از مرد احساس شکست مي کند و خود را بازنده اي مي داند که نتوانسته انتخاب درستي در زندگي اش داشته باشد و يا با وجود انتخاب درست، در ادامه زندگي نتوانسته درست با مشکلاتش کنار بيايد و با آنها دست و پنجه نرم کند. از سويي زن، مامني براي تسکين روحي و کاهش اضطراب و نگراني هايش ندارد و از سويي ديگر، همه سعي دارند براي او نسخه هاي جديد بپيچند و يا سرزنش کنند. يادآوري کشمکش ها و جنجال هاي پيش از طلاق و هنگام دادرسي نيز خود عامل فشارهاي روحي مضاعفي است که پس از طلاق علاوه بر ديگر مسائل، روحيه زن را آزرده مي کند.
    برخي زنان که در پيگيري طلاق خود را مقصر مي دانند، قطعا در آينده با عذاب وجدان روبروگشته و آسيب هاي جدي را تجربه خواهند نمود که تبعات منفي آن، ايشان را از پاي در خواهد آورد! عوارض ناشي از طلاق بر زن را، بر عوارض فردي، خانوادگي و اجتماعي دسته بندي مي کنند که فهرست وار در ذيل به آنها اشاره خواهد شد.
    ترس و تنهايي، دچار افسردگي، گرفتار مشکلات اقتصادي اعم از مسکن، شغل و تامين مايحتاج زندگي، روي آوردن به ارتکاب جرم و بزه چون: قتل، اعتياد، فحشا و خودکشي، به دوش کشيدن مشکلات تربيتي و اقتصادي کودکان، سر درد، برونشيت، آسم، افزايش فشارخون، بي قراري در خواب، احساس عدم سلامتي، اختلال حواس، پناه بردن به الکل، موادمخدر و سيگار، طرد از اجتماع، از دست دادن حمايت اجتماعي خانواده، کاهش نفوذ اجتماعي، تضعيف موقعيت و فرصت هاي اجتماعي، در امان نبودن از طعنه ها و نگاه هاي کنجکاوانه اطرافيان، کاهش فرصت هاي ازدواج مجدد، فرار از خانه، ولگردي و انحرافات جنسي و فساد اخلاقي شدن از عوارض فردي طلاق براي زنان است.
    طلاق زوجين خواه ناخواه روي فرزندان تاثير مي گذارد و لذا کودکان نيز چون مادران خود در اثر طلاق دچار مشکلات روحي و جسمي مي شوند که فرار از خانه، رفتارهاي ضد اجتماعي، مشکلات تربيتي، اختلال در هويت فردي و خانوادگي، افت تحصيلي، به هم خوردن تعادل روحي و رواني، عدم برخورداري از قاطعيت و استقلال، کاهش اعتماد به نفس، اضطراب، زودرنج بودن، پرخاشگري و عصيان و ... از مشکلات و معضلاتي است که فرزندان طلاق به آن دچار مي شوند.
    با افزايش طلاق، يکپارچگي اجتماعي از بين رفته و روابط اجتماعي بيمار شده و روح پويايي جامعه از بين مي رود. جامعه اي که درگير طلاق است به مسائل ذيل گرفتار مي گردد:
    افزايش جرايم،؛ تزلزل اجتماعي و عدم ثبات جامعه، متلاشي شدن کانون گرم خانوادگي، افزايش هزينه کشور براي جلوگيري از جرايم منتج از طلاق چون: ساختار دادگاه ها، زندان ها، مراکز نگهداري کودکان بزهکار و طرح اقامتگاهي براي زنان مطلقه و افزايش فقر، فساد و فحشا در جامعه.
    جامعه اي که درگير طلاق است، شهروند مسئول کمتري دارد. طلاق نه تنها اثرات اقتصادي منفي بسياري بر خانواده دارد، بلکه اين اثرات در تک تک سلول هاي اجتماع رخنه مي کنند و حتي خانواده هاي سالم ناخودآگاه در اجتماع تحت تاثير عوارض طلاق قرار مي گيرند. براي رفع معضل طلاق بايد همه در کنار هم قرار بگيريم و با يک عزم ملي اين طاعون خانمان برانداز را ريشه کن و يا به حداقل رسانيم.
حمید رضا عشریه بازديد : 114 سه شنبه 30 خرداد 1391 زمان : 8:58 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبليغات
  • فروشگاه اينترنتی
  • لينک دوستان