close
تبلیغات در اینترنت
10روش براي کاهش فشار رواني
loading...

روانشناسی و فرهنگی

در زندگي امروزه نمي توان فشارهاي روحي و رواني حاصل از وقايع روزمره زندگي را به طور کل حذف و کنار گذاشت. بهتر است راه هاي مواجهه و مقابله با آنها را آموخت تا شدت نيافته و به افسردگي و درماندگي تبديل نشوند. در زير به ده راهکار ساده جهت کاهش فشارهاي روحي و رواني اشاره شده است: 1- با صرف غذا آرامش بيابيد:   متخصصان ام.اي.تي طي پژوهش هايي به اين نتيجه رسيده اند که مصرف کربوهيدارت باعث افزايش سروتونين در مغز انسان شده و تاثير مثبتي بر خلق و خوي فرد گذاشته و در نتيجه تاثير آرام بخشي بر کل بدن به جا…

10روش براي کاهش فشار رواني

در زندگي امروزه نمي توان فشارهاي روحي و رواني حاصل از وقايع روزمره زندگي را به طور کل حذف و کنار گذاشت. بهتر است راه هاي مواجهه و مقابله با آنها را آموخت تا شدت نيافته و به افسردگي و درماندگي تبديل نشوند. در زير به ده راهکار ساده جهت کاهش فشارهاي روحي و رواني اشاره شده است:

1- با صرف غذا آرامش بيابيد:
 

متخصصان ام.اي.تي طي پژوهش هايي به اين نتيجه رسيده اند که مصرف کربوهيدارت باعث افزايش سروتونين در مغز انسان شده و تاثير مثبتي بر خلق و خوي فرد گذاشته و در نتيجه تاثير آرام بخشي بر کل بدن به جا مي گذارد و عوارض حاصل از فشار رواني همچون خشم، تنش، زودرنجي و ناتواني در تمرکز را کاهش مي دهد. از آنجايي که تاثير کربوهيدارت ها بر بهبود حالت انسان نياز به زمان دارد و فقط 2 تا 3 ساعت دوام مي آورد، بهتر است روزهاي پرتنش در چند وعده، غذاي کم حجم و حاوي کربوهيدارت ها مصرف شود. ولي در عين حال ميزان کل کالري مورد نياز را در وضع مناسبي ثابت نگهداريم.

2- از خود سه سوال بپرسيد:
 

هنگام عصبانيت و ناراحتي اين سه سوال را از خود بپرسيد:
- آيا اين موضوع مهم است؟
- آيا واکنش من در مقابل مساله بجا و مناسب است؟
- آيا اين جريان تغييرپذير است؟
هرکسي مي تواند با بهره وري از اين روش و پرسيدن اين سوال ها از خودش، خود را آرام و محرک هاي تنش زا را از ميان بردارد. چنين راهکاري در هر جايي کاربرد دارد و تنها به محيط کار محدود نمي شود.

3- با دويدن، از بار مشکلات تان بکاهيد:
 

ورزش هاي هوازي بهترين طريقه از ميان بردن فشارهاي رواني روزانه است. حتي انجام فعاليت متعادل نظير 30 دقيقه پياده روي در روز، به بهبود وضع جسمي و روحي شخص مي انجامد.

4- ديدگاه هاي خودتان را بررسي کنيد:
 

ميشل تيلور، روان شناس، در رفع فشارهاي رواني مي گويد در يک روز کاري شلوغ رانندگي مي کرد. ناگهان متوجه شد که چراغ روغن اتومبيلش چشمک مي زند. او آن روز بيماران زيادي را ويزيت کرده بود و ضمنا ناچار بود کودک سه ساله اش را بعد از برگشت از سر کار از جايي بردارد. تيلور در اين مورد مي گويد:« خودم نيز احساس فشار رواني زيادي مي کردم که يک مرتبه بر آن شدم همان روش را به کار بندم که به بيمارانم توصيه مي کنم. پس از خودم پرسيدم آيا مشکل روغن ماشين مساله مرگ و زندگي است؟ نه! تعويض روغن را به راحتي مي توان به هفته بعد موکول کرد و چندان هم ضرورت ندارد.» وي از بيماران خود مي پرسد:«اگر امروز به شستشو و اتو نپردازيد، دنيا به آخر مي رسد؟» در ضمن خاطر نشان مي سازد که اختصاص نيم ساعت از روز براي انجام کار لذت بخش باعث مي شود نيروي تازه اي بگيريد، مخصوصا در روزهاي تعطيل. کارهاي روزمره را کنار بگذاريد و سري به دوستان و خويشاوندان تان بزنيد.

5- نفس هاي عميق بکشيد:
 

کشيدن نفس عميق به نحوي که ريه ها کاملا پر شود و عمل رساندن اکسيژن حياتي به مغز سريع تر صورت گيرد. به اين منظور از راه بيني آهسته و عميق نفس بکشيد و حس کنيد که اين هوا را بيرون دهيد. ضمن انجام اين کار بگذاريد هرچه هوا هست بيرون بيايد تا شکم تان تخت شده و آه بکشيد. بايد تصور کنيد هوايي که تنفس مي کنيد احساس آرامش و آسايش را براي بدن تان به ارمغان مي آورد و هنگام بازديد بايد به اين فکر باشيد که چگونه فشار عصبي برطرف مي شود.

6- خنده کنان تنش زدايي کنيد:
 

خنده اي که از ته دل باشد، ماهيچه ها را شل کرده، فشار خون را کاهش مي دهد، هورمون هاي تنش زا را متوقف ساخته و دستگاه ايمني را هم تقويت مي نمايد.

7- چاي سبز فشار روحي را کاهش مي دهد:
 

قهوه، ادويه و کاکائو که سرشار از مواد کافئيني هستند، محرک هايي مي باشند که دستگاه عصبي را تحريک کرده و مي تواند شما را نسبت به فشار رواني مستعدتر سازند. بنابراين پزشکان مصرف مواد کافئين دار را منع مي کنند. موقعي که به ماده محرک خفيفي نيازمنديم، خوردن چاي سبز بسيار مفيد است و داراي ماده کافئين مانندي به اسم تئوفيليم است. همچنين ماده اي دارد که بر اساس برخي مطالعات ممکن است ميزان کلسترول خون را کاهش دهد و اثرات ضد سرطاني هم داشته باشد.

8- به فکر بيکاري و استراحت خود هم باشيد:
 

يکي از عوامل عمده تشويش، داشتن برنامه سنگين و فشرده کاري است. براي مقابله با اين عامل به وجود آورنده فشار رواني، مي توانيد برنامه اي براي خود بچينيد که از آن ايمن بمانيد. هر روز به مدت نيم ساعت دست از کار بکشيد. شما قادر به مهار همه چيز نيستيد وليکن مي توانيد برنامه کاري تان را به نحوي تنظيم کنيد که زمان فراغت و استراحتي هم براي تان باقي بماند.

9- عبادت کنيد:
 

افراد وقت بسيار زيادي را صرف ناراحتي از رخدادهاي تلخ و ناگوار گذشته يا نگراني از آينده مي کنند. رمز کاهش فشار رواني اين است که ياد بگيريم از نظر احساسي و عاطفي چگونه در زمان حال زندگي کنيم.

10- تمرينات آرام بخشي (ريلکسيشين) انجام دهيد:
 

اين تمرينات مي تواند در کل عضلات يا در برخي از آنها صورت گيرد. افرادي که ساعات زيادي از روز را پشت ميز مي گذرانند، اين تمرينات آرام بخشي براي آنها مفيد به نظر مي رسد. روزي 15 الي 20 دقيقه را صرف انجام تمرينات سفت و شل نمودن عضلات بدن خود کنيد. اين عمل را بهتر است از قسمت هاي پايين بدن يعني از نوک انگشتان پا شروع کرده و کم کم بالا بياييد تا به قسمت هاي سر و گردن برسيد.
منبع: نشريه راه موفقيت شماره 19

حمید رضا عشریه بازديد : 127 سه شنبه 06 تير 1391 زمان : 7:55 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب
اين نظر توسط هر روز آخرین خبر استخدامی را برات اس ام اس میفرستیم در تاريخ 1393/10/9 و 4:10 دقيقه ارسال شده است

سلام وقت بخیر

اگه تمایل داری هر روز آخرین اخبار استخدامی شرکت ، سازمان های دولتی را دریافت کنی

می تونی به لینک زیر جهت فعال سازی بری

http://sms.mida-co.ir/newsletter/6/estekhtam

اين نظر توسط دریافت پنل رایگان به همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 در تاريخ 1393/9/7 و 2:15 دقيقه ارسال شده است

باسلام خدمت شما مدیر عزیز

جهت ثبت نام پنل اس ام اس رایگان با همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 می توانید به آدرس

http://50005.mida-co.ir

مراجعه نمائید.

منتظر حضور گرمتون هستیم

mida-co.ir

اين نظر توسط پیشنهاد یک کسب کار هوشمندانه در تاريخ 1393/8/26 و 1:25 دقيقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما

این پیام احتمالا آینده ی تجاری شما را متحول خواهد کرد

شما می توانید با حداقل سرمایه ی اولیه ،

صاحب جامع ترین مرکز فروشگاهی و خدماتی شهرتان شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت WWW.IBP24.ORG مراجعه نمایید

اين نظر توسط سامانه پیامک در تاريخ 1393/7/2 و 1:36 دقيقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما مدیر محترم
شما می توانید با عضویت در طرح همکاری فروش پنل و خطوط پیامکی از بازدید کننده وبلاک خود درآمد کسب کنید
ابتدا وارد آدرس زیر شوید و مراحل ثبت نام رو کامل نمائید
http://sms.mida-co.ir/hamkar
سپس وارد پنل کاربری شوید و از قسمت شبکه فروش و بازاریابی کد های مربوط به فروش پنل را در سایت خود قراردهید بعد از معرفی هر کاربر به شما 25 درصد سود فروش داده می شود
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمائید
mida-co.ir
info@mida-co.ir

اين نظر توسط سامانه پیامک در تاريخ 1393/4/20 و 3:57 دقيقه ارسال شده است

با سلام خدمت شما مدیر محترم

برای داشتن یک سامانه حرفه ای و رایگان همین حالا اقدام نمائید. سامانه sms5002.ir به شما یک پنل پیامک کاملا اختصاصی رایگان می دهد با این سامانه پنل ارتباطی جدیدی بین سایت و کاربران خود آغاز کنید. برای فعال سازی همین حالا اقدام نمائید.

جهت ثبت نام به آدرس زیر مراجعه نمائید

sms5002.ir/register.php

اين نظر توسط رزرو هتل با 50 درصد تخفیف در تاريخ 1392/2/25 و 15:59 دقيقه ارسال شده است


رزرو هتل شیراز ، کیش ، قشم ، مشهد و تمام نقاط با 50 درصد تخفیف

لینک رزرو هتل بشه به egardesh.com

شماره تماس : 021-44151435 و 44155227-021مشاهده اطلاعات بیشتر در www.egardesh.com

سامانه رزرواسیون مهر

راحت ، ارزان و با اطمینان خرید کنید

اين نظر توسط مهاجرت ويزا تور مسافرت صرافي در تاريخ 1391/8/9 و 22:11 دقيقه ارسال شده است

پيشنهاد ويژه مدير وبلاگ به بازديد كنندگان:سايت مجله خبري ايراني مهاجريست بهترين سايت اطلاع رساني از آخرين اخبار و مقالات و بانك اطلاعات در ضمينه هاي:

1. راهنماي مهاجرت, شرايط مهاجرت و دريافت ويزا

2. معرفي تورهاي مسافرتي معتبر

3. معرفي صرافي هاي معتبر

4. معرفي مراكز اقامتي, هتلها, مراكز خريد و جاذبه هاي توريستي تمام كشورها

5. راهنماي اخذ بورس تحصيلي رايگان از كشورها

6. معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري داخلي و خارجي

و هزاران مطلب و اخبار به روز در ارتباط با صنعت گردشگري و توريسم, آموزش, تجارت و ... در اختيار بازديدكنندگان قرار ميدهد.حتما از اين سايت جذاب بازديد نماييد.

WWW.MOHAJERIST.COM


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبليغات
  • فروشگاه اينترنتی
  • لينک دوستان